Dev projelere imza atan Özsoy Grup hakkında konkordato kararı

Ekonomide yaşanan kriz, dev firmaları çökertmeye başladı. Bu alandaki son örnek, kamunun en büyük müteahhitlerinden biri olan Özsoy Grup oldu. Gruba bağlı 155 milyon sermayeli Özsoy İnşaat Turizm AŞ, 24 milyon TL sermayeli Yılmazer İnşaat AŞ ile 21 milyon TL sermayeli Akademi Yapı Enerji AŞ için konkordato talep edildi.

Halktv’nin haberine göre, şimdilerde 350 kadar çalışanı bulunan grup şirketlerinin borcu ise 1.5 milyar lira seviyesinde. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davada, şirketlere belli bir süre verilmesi halinde toparlanabilecekleri kaydedildi.

ŞİRKETLER BU YÜZDEN KRİZE GİRDİ

Dava dilekçesinde şirketlerin mali sıkıntıya düşmelerinin gerekçelerine yer verildi. Dosyaya göre anılan sebeplerden öne çıkan bir kaçı özetle şöyle:

Kamuya yapılan işlerde zarar edildi. Kamu kurumlarının yaptığı fiyat farkı ödemeleri ise, zararı karşılamaya yetmedi.

Şirketin yeni başladığı ve yüzde 15 seviyesinde olan bazı işler kararname kapsamında feshedildi. Bu da, anılan projelere yapılan harcama nedeni ile zarar edilmesine neden oldu.

2023’teki faiz artışları, finansmana erişimi güçleştirdi. Finansman maliyetleri de bu süreçte arttı.

Yapılan işler için 60 günlük borçlanma yapılabiliyor. Ancak tahsilat ise 120 günü buluyor. Bu da şirketin mali dengesini bozdu.

Kurlardaki artış ile enflasyondaki yükseliş devam eden projelerin finansman ve maliyet yükünü arttırdı. Tahsilat da gecikince, kesilen çeklerin ödemeleri ile nakit ödemeler yapılamadı.

KOMİSER ATAMASI YAPILDI

Yapılan başvuru üzerine mahkeme 3 şirket için de geçici mühlet verdi. 17 Nisan itibari ile başlayan geçici mühlet boyunca, anılan şirketlere karşı herhangi bir haciz yapılması söz konusu değil.
Mahkeme, şirket faaliyetlerinin denetimi için de geçici konkordato komiseri olarak Prof. Dr. Serdar Kale, Prof. Dr. Mert Erer ile Tuğba Başot Delibaş’ı atadı.

30 MİLYAR LİRALIK İŞ BİTİRDİ

Bugüne dek 150 projede imzası olan grubun tamamladığı işlerin bedeli 30 milyar TL. Devam eden 20 kadar projesi bulunan grubun, anılan işlerinin tutarı ise 3.5 milyar TL.

DEV PROJELERE İMZA ATTI

‘NATO GİZLİ’ gizlilik dereceli tesis güvenlik belgesi bulunan grubun bitirdiği işlerden bazıları şöyle:

İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

İncirlik Üssü F16 simülatör binası

Topkapı Sarayı ve Kocaeli Seka Kağıt Fabrikası restorasyonu

300 yataklı Bahçelievler Devlet Hastanesi

200 yataklı Ankara Gölbaşı Devlet Hastanesi

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir